Krmivo koček domácích

Kočky domácí potřebují pravidelnou stravu, která je lehká, nezpůsobuje obezitu, dodá energii a obsahuje dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů. Jaká strava vaší kočičce prospěje a čeho byste se měli naopak vyvarovat, abyste jí zdravotně neublížili?


Co by měly jíst kočky domácí?

Základ kočičího jídelníčku tvoří maso. Pokud kupujete konzervy či granule, snažte se obměňovat značku a pokaždé sáhněte po jiném druhu masových kapsiček. Jídlo pak pro kočku bude stejným potěšením jako pro vás. A čím kočku nakrmit?

Vařené maso

Kočka domácí si nejvíce pochutná na vařeném masu z kuřete, krůty nebo ryb. Tato lahůdka se doporučuje všem kočkám od 10 měsíců.

Granule

Kočka by měla mít celodenní přístup ke granulím a k misce s čerstvou vodou. Granule neslouží jako náhrada čerstvé stravy, ale může ji obohatit a dodat kočce potřebné látky. V obchodech seženete granule pro kočky každého věku s označením Junior, Adult, Senior a Diet a běžně jsou také k dostání granule pro kastrované kočky

Masové konzervy a kapsičky

Vařené maso můžete nahradit masovými konzervami a kapsičkami. Vybírejte raději osvědčené značky, které plní konzervy kvalitním masem.

Tuk a mléko

Kočce občas dávejte v malém množství kousek pravého másla, neboť obsahuje důležité lipofilní vitamíny A, D, E a K. A jak je to s mlékem? Opatrní buďte s kravským mlékem a raději zvolte kozí mléko nebo speciální mléko určené pro kočky.

Co by neměly jíst kočky domácí?

Lidská strava může kočce uškodit, proto se nedoporučuje dávat jim zejména tyto druhy potravin:

Zbytky potravy

I kdyby kočka sebevíc škemrala o jídlo u vašeho jídelního stolu, lidskou stravu jí za žádných okolností nedávejte. Zdraví škodlivé je pro ni tučná a slaná strava s kořením a barvivy, zelenina, luštěniny a mouka. Zejména masné výrobky a olej vedou k rozvoji chorob, jako je cukrovka, srdeční poruchy nebo kornatění tepen.

Syrové maso

Dáte vaší kočce sem tam syrové maso? Pak od toho raději upusťte. V drůbežím masu se může vyskytovat salmonelóza, v hovězím tasemnice a ve vepřovém motolice a boubele. Nevhodné jsou rovněž syrové ryby a mořské plody, protože obsahují enzym, který rozkládá vitamín B, což vede u koček k nechutenství a neurologickým poruchám.

Myši

Znemožněte kočce, aby zkonzumovala myš, nebo jí dávejte dostatek stravy, aby neměla na myši chuť. Téměř všichni tito hlodavci přenášejí nebezpečnou leptospirózu, parazity a infekční toxoplazmózu.

Kravské mléko

Ve společnosti přežívá předsudek, že kočky si nejvíce pochutnají na kravském mléku. Skutečnost je taková, že kočky neumějí strávit laktózu z mléka a trápí je po něm průjem. Šetrné k jejich zdraví je speciální mléko pro kočky.

Zelenina a ovoce

Kočkám se obecně nesmí dávat zelenina ani ovoce. Zvláště nebezpečná jsou rajčata, a to již v množství 100 gramů. Rajčata totiž obsahují toxický alkaloid vyvolávající zvracení, nechutenství a svalový třes.

Rady, jak kočky krmit

Maso musí tvořit základní složku kočičí stravy. Vegetariáni mají snahu udělat z koček také vegetariány, ale vegetariánská strava obsahuje příliš mnoho uhlohydrátů, které jsou pro kočky těžce stravitelné.
Stravovací návyky si kočky vytvářejí od narození. Potrava jim musí vonět, jelikož nemají dostatek chuťových pohárků. Zatímco člověk má 9 tisíc chuťových pohárků, kočky pouze 500.
Kočkám dávejte potravu ohřátou od 30 do 40 °C, což je teplota kořisti nebo kočičího jazyka. Ohřátím se navíc uvolní vůně v jídle a kočka na něj bude mít větší chuť.
Koťatům podávejte jídlo pětkrát denně, dospělým kočkám od jednoho roku dvakrát až třikrát denně.
Kočky nemusí vaši snahu o změnu stravy ocenit. Přimíchejte proto do misky část nového krmiva a poměr mezi starým a novým krmivem po dobu jednoho týdne postupně navyšujte.
Kočky krmte v pravidelných časových intervalech a po každém jídle kočičí misky důkladně umyjte.