Péče o kočku domácí

Pokud uvažujete, že si pořídíte kočku jako svého mazlíčka, je nutné se předem připravit na její příchod a vyčlenit jí koutek ve vašem bytě. A hlavně mějte na paměti, že kočičce musíte zajistit spokojený život a láskyplnou péči. Co všechno byste měli zvážit, než si kočku přinesete domů?


Než si pořídíte kočku

Někdo bude spokojený s nečistokrevným kotětem, někdo naopak požaduje šlechtěnou kočku. Před pořízením kočky si proto rozmyslete, jaké upřednostňujete plemeno, kolik do něj hodláte investovat a zda by vám nestačila obyčejná kočička z útulku. Za kvalitní plemeno si raději připlaťte, abyste pak nevynakládali peníze za drahé veterináře a aby vám kočka dělala společnost spoustu let. O plemeni si zjistěte co nejvíce informací a vyberte si chovatelskou stanici s dobrou pověstí.

Volba pohlaví kočky

Výběr pohlaví kočky u vás může hrát roli tehdy, když chcete kočku na další chov. Jinak je v podstatě jedno, jaké pohlaví koťátka zvolíte, zvlášť pokud ho v době pohlavní zralosti necháte kastrovat. Kastrace se doporučuje z toho důvodu, že kocouři váš domov nepříjemně značkují a kočky se při říji hlasitě projevují. Po kastraci se kočka domácí drží více doma a je mnohem klidnější a přítulnější.

Kočka a základní potřeby

Před pořízením kočky byste neměli zapomenout zakoupit nezbytnou výbavu pro uspokojení jejích základních potřeb. Co vaše kočička bude potřebovat?

Pelíšek

Kočka potřebuje místo, kam se bude moci uchýlit. Skvěle k tomu poslouží pelíšek, který umístěte do klidné, suché a teplé zóny. Ve specializovaných obchodech máte na výběr z nepřeberného množství pelíšků. Milovníci koček volí nejčastěji klasický otevřený pelíšek kulatého, oválného či hranatého tvaru, ale více soukromí bude mít kočka v boudičce nebo plyšovém iglú. Kočky ovšem nejsou náročné a budou spokojené i na staré dece.

Misky a strava

Vaší kočičce pořiďte nerezovou, plastovou nebo keramickou misku na jídlo s nízkým okrajem a keramickou či kameninovou misku na vodu, kterou jen tak nepřevrhne. Kočka by měla mít vždy plnou misku granulí a dostatek čerstvé vody. Kočkám starším 10 měsíců zpestřete stravu vařeným masem, masovými kapsičkami a kozím mlékem.

Kočičí toaleta se stelivem

Kočky na rozdíl od psů nemusíte venčit. Stačí je naučit chodit na kočičí toaletu, kterou nechte po celou dobu na stejném a klidném místě. K dostání jsou kočičí toalety otevřené a zavřené. Uzavřené kočičí záchodky jsou opatřeny filtrem a záklopkou, v níž mají kočky dostatek soukromí. Do kočičích toalet patří stelivo z dřevovlákniny, silikagelové stelivo, jílové stelivo nebo kamenité stelivo. Kočičí záchod musíte čistit každý den a nejméně jednou týdně vyměnit stelivo za nové.

Cestovní přepravka

Jednou za čas budete muset vzít kočičku k veterináři. Pro přenos se vám bude hodit plastová přepravka, ale dobře poslouží i skládací látková taška, proutěný koš nebo vystlaná krabice. Pozor ale na to, aby vám kočka neutekla. Raději jí navlékněte postroj s vodítkem a mějte ho stále po ruce. Na cesty je nejlepší uzavíratelná transportní schránka s dostatečným množstvím otvorů. V takové cestovní schránce se kočka bude cítit bezpečně.

Obojek, vodítko a postroj

Na procházkách nebo na cestách s vaší kočičkou využijete postroj či obojek s vodítkem. Pokud vaší kočce nevadí chodit na vodítku, bude pro ni důstojnější postroj než obojek. Toulavé kočce zakupte pružný obojek opatřený štítkem s adresou.

Hračky a škrabadlo

Kočka je hravá a radost jí uděláte chrastícími hračkami, plyšovými myškami, mávátky, pěnovými míčky a tunely. I líné kočky donutíte k pohybu laserovými ukazovátky nebo peříčky na prutu. Užitečnou pomůckou pro kočky je škrabadlo, o nějž si bude brousit drápky. Zábavná pro ně budou škrabadla s odpočívadly a hračkami.

Pomůcky k péči

Kočkám musíte pravidelně vyčesávat kožíšek, a to jednou týdně u krátkosrstých a každý den u dlouhosrstých plemen. Pro tyto účely si opatřete kartáč a hřeben. Drápky si kočky brousí o škrabadlo, ale pro jistotu mějte ve výbavě i kleště na drápky.