Charakter kočky domácí

Lidé sice kočky úspěšně domestikovali do domácího prostředí, ale stejně si kočky zachovaly něco ze své divoké povahy. Čím vším vás mohou kočky domácí překvapit a liší se charakter šlechtěných koček od nečistokrevných?


Charakter koček

Kočky jsou v domácím prostředí mírumilovné, přítulné a klidné, ale zvláště nečistokrevné kočky potřebují zažívat ve svém životě dobrodružství a lákají je toulky po okolí. Kočky vám mohou přinést mrtvé myši nebo ptáky, čímž se vám chlubí svými loveckými dovednostmi. Lov je pro kočky potěšením a nemusí to nutně znamenat, že loví kvůli hladu.

Nečistokrevné kočky se zdržují spíše venku a domů se chodí pouze najíst nebo vyspat. Pokud ale vaše kočka nikdy venku nebyla, nemusí jí tato aktivita chybět. Šlechtěné kočky se naopak zdržují doma a dělají svým majitelům společnost, avšak oproti nečistokrevným kočkám nejsou tolik přítulné, zábavné a hravé.

Povaha koček

Co kočka, to jiná povaha a u koťátek nelze předem určit, jakou budou mít v dospělosti náturu. Tak jako u lidí, i kočky mohou být temperamentní, líné, nebojácné, náladové nebo ustrašené. Obecně lze ale říci, koťata a mladí jedinci jsou divočejší a hravější, dospělí jedinci klidnější a prospí až 16 hodin denně.

Kočky domácí přesto mají divokou duši, kterou si v domácnosti mohou vybít hrou, skákáním nebo šplháním po škrabadle. I přes svou osobitou povahu jsou kočky schopné vytvořit si s majitelem pevné a něžné pouto, aniž by kočka ztratila něco ze své hrdosti a důstojnosti.

Kolik je vaší kočce lidských let?

Povaha koček se – stejně jako u lidí – mění s jejich věkem. Věděli jste ale, že věk koček můžete přepočítat k počtu letům člověka? Zjistěte, kolik je vaší kočce lidských let: