Nejčastější nemoci a paraziti kočky domácí

Vašeho kočičího mazlíčka mohou ohrožovat různé nemoci a paraziti. Některým chorobám můžete předejít pravidelným očkováním, ale parazitům se většinou kočky moc neubrání. Jaké zdravotní neduhy a paraziti mohou vaši kočku potrápit?


Virové a bakteriální nemoci a plísně

Vzteklina

Tato nemoc je velice nebezpečná, neboť se může přenést i na člověka. Kočky nakažené touto nemocí hynou, proto nezapomínejte na každoroční očkování.

Borelióza

Borelióza je infekční onemocnění, které na kočku přenášejí klíšťata a komáři. Kočku ochráníte proti této nemoci pravidelným očkováním a používáním repelentů.

Panleukopénie

Jedná se o silně nakažlivé virové onemocnění koček a označuje se jako kočičí mor. Nejčastěji postihuje malá koťata a jedinou prevencí je očkování.

Kaliciviróza

Virové onemocnění kaliciviróza napadá dýchací ústrojí koček a způsobuje tzv. kočičí rýmu nebo chřipku. Prevencí proti této nemoci je očkování.

Infekční peritonitida

Tato nemoc postihuje pouze kočky a bohužel končí smrtí. Vakcinace funguje pouze u koček, které nikdy nepřišly do styku s koronaviry. Ty se mohou přemnožit v oslabeném organismu.

Paraziti

Toxoplazmóza

Toxoplazmózu způsobuje prvok, který kočka může pozřít spolu s ulovenou myší nebo kusem syrového masa. Tuto nemoc mohou kočky přenést na člověka a nebezpečná je pro těhotné ženy.

Tasemnice

Tasemnicí se nakazí zejména kočky s volným pohybem venku a nebezpečná je i pro člověka. Články tasemnice s vajíčky kočka vylučuje výkaly. Takto nakažené kočky je nutné odčervit.

Hlístice

Ve střevech kočky se může usídlit hlístice (škrkavka kočičí) a způsobit záněty slepého a tlustého střeva. Proti škrkavkám se používají antiparazitární tablety.

Paraziti v srsti

Kočky jsou často napadány zevními parazity, jako jsou klíšťata, blechy, všenky a svrab. Prevencí jsou veterinární přípravky ve formě spreje či obojků s účinnou látkou proti zevním parazitům.