Doby,kdy šlo poskytovat půjčky na směnku, co byly často spojeny s přídomkem "přijedeme ihned", nebo byly nabízeny jako půjčky na směnku ihned, jsou dávno pryč. Nový zákon o spotřebitelském úvěru je koncem roku 2016 definitivně smetl ze světa spotřebitelských půjček.
Směnku sice lze stále ještě použít, ale pouze a jedině u úvěru na bydlení. Tak proč se s půjčkami na směnku setkáváme v reklamách a na internetu i nadále? Důvod je nasnadě: jde o marketingový tah.
Podstatou půjčky na směnku je absolutní moc věřitele nad dlužníkovým majetkem. Ano, až tak kruté bylo nastavení půjček na směnku. A i proto byly v roce 2013 v oblasti spotřebitelských úvěrů směnky omezeny, v roce 2016 definitivně zakázány zákonem č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru.
Směnka je totiž úpis, na jehož základě může věřitel chtít splatit půjčku kdykoliv, z minuty na minutu. Směnka je také dokument, za který spotřebitel ručí celým svým majetkem. Ale to není vše. Směnka je totiž i papír, který může být kdykoliv komukoliv prodán.
A aby toho nebylo málo, se směnkou se musejí podepsat další dokumenty. Mezi nimi je i ujednání o rozhodčí doložce, takže ve výsledku nic z toho, co se stane po ¨ podpisu smlouvy o půjčce, nemůžeme řešit s pomocí soudu.
Zákon o spotřebitelském úvěru se k půjčkám na směnku ihned postavil docela nekompromisně. Vyloženě je zakázal. Ustanovení o nich najdeme v částech sedm a osm zákona o spotřebitelském úvěru, a to konkrétně v paragrafech 112 a 128. Jde o ty části zákona, které se věnují smlouvě o spotřebitelském úvěru a smlouvě o zprostředkování spotřebitelského úvěru.
Tato část zákona se věnuje vyloučení použití směnky nebo šeku, proto nese i stejný název. Doslovně je zde stanoveno, že „ke splacení nebo zajištění spotřebitelského úvěru nelze použít směnku nebo šek.“Odpovědnost za nezákonné použití směnky či šeku v rámci spotřebitelské půjčky nese poskytovatel i zprostředkovatel společně a nerozdílně.
Jde v podstatě o marketingový tah. Půjčky spojené se směnkou jsou totiž mezi rizikovými žadateli o úvěr známé jako snadno dostupné peníze, a to i v situacích, kdy žadatel může jen stěží prokázat dobrou bonitu.
Převážně nebankovní společnosti nahradily směnkové formy úvěrů půjčkami bez registrů nebo půjčkami bez příjmů. Ale vzhledem k tomu, že mezi lidmi se tyto nové pojmy zatím nezabydlely, rozhodli se jejich poskytovatelé inzerovat ty půjčky, co jsou méně náročné na bonitu klienta, stále pod hlavičkou půjček na směnku.
Ale skutečný proces úvěrování je pak bez směnky. Jak všichni víme, podstatný není název půjčky, ale způsob jejího poskytnutí. To však neznamená, že by šlo o úvěry spotřebitelsky bezpečné a zcela zbavené rizika. Právě naopak.
Každá rychlá půjčka, kterou si vezmeme v situaci, kdy naše bonita pokulhává, je velkým rizikem. Splatit ji totiž musíme většinou do 30 dní. Jestliže si však předem nezajistíme dostatečný příjem formou následující výplaty nebo příjmu z podnikání či z prodeje majetku, dostaneme sami sebe do velkého problému.