Plemena kočky domácí

Šlechtěním koček domácích vznikla řada nových plemen a pro každé je charakteristická jiná stavba a velikost těla, barva očí, kvalita srsti a povahové rysy. I v dnešní době vznikají nová plemena koček z plemen, která patří do seznamu vydaného mezinárodní organizací FIFe. Ten, kdo se pouští do šlechtění, však musí být členem nějakého klubu chovatelů s vnitřními předpisy pro chov koček s průkazem původu.


Organizace sdružující chovatele koček

Chovatelé koček mohou do svého chovu připustit pouze kočky, jež odpovídají platnému standardu, což určuje na výstavě posuzovatel. Všichni členové organizací chovatelů koček musí dodržovat podmínky, za nichž se mohou kočky zařazovat do chovu. V poslední době se ale často ozývají ochránci zvířat s tím, že dochází k tzv. týrání chovem. Kočky se přešlechťují a kvůli pozměněným fyziologickým znakům nemohou vést plnohodnotný život.

Mezinárodní felinologická organizace koček

Organizace chovatelů koček sdružuje Mezinárodní felinologická organizace koček FIFe (Fédération Internationale Féline), jejíž členem je i Český svaz chovatelů (ČSCH). FIFe rozděluje uznaná plemena koček do čtyř kategorií:

Perské a exotické kočky

Polodlouhosrsté kočky

Krátkosrsté a somálské kočky

Siamské a orientální kočky