Dokáží půjčky bez nahlížení do registrů pomoci lidem v nouzi?

V době raketově rostoucích cen energií a potravin se řada lidí dostává na hranici chudoby. Jestliže před krizí se svými příjmy vycházeli "tak-tak", dnes se mohou potýkat s existenčními problémy. Pokud se v této situaci vyskytnou nenadálé výdaje, jako například porouchaná pračka či nutnost zaplatit dětem školní výlet, řada lidí sahá k řešení v podobě půjčky.

S notnou dávkou opatrnosti je možné toto řešení využít - pokud je klient schopen následné splátky úvěru zařadit do už tak nabitého rozpočtu. Ovšem ti, kdo měli v minulosti problémy se splácením svých finančních závazků a mají tzv. záznam v registrech, běžný úvěr nedostanou. Banky i nebankovní společnosti své klienty v registrech SOLUS, BRKI apod. zpravidla prověřují.

Nebankovní půjčky "bez registru"

I přes zpřísnění legislativy v oblasti spotřebitelských úvěrů lze stále na úvěrovém trhu najít tzv. půjčky bez nahlížení do registru a SOLUSu. Poskytují je nebankovní společnosti a v případě, že žadatelův prohřešek v registrech není závažného charakteru a klient prokáže svoji schopnost úvěr splácet (má stálý pravidelný příjem), může se svou žádostí uspět.

Tzv. půjčky pro lidi v registru zde tedy mohou být řešením, je ale nutno počítat s tím, že tyto úvěry jsou dražší a rizikovější než běžné spotřebitelské půjčky – mají vyšší úrokovou sazbu, RPSN, sankce za nesplácení. V napjatém rodinném rozpočtu tedy mohou udělat pořádný vítr. Je na zvážení, zda v dané situaci nezvolit jiné řešení - s opravou pračky počkat do další výplaty, omezit výdaje za potraviny... Často totiž „půjčky bez SOLUSu“ bývají na počátku tzv. dluhové spirály, tedy situace, kdy člověk splácí půjčku další půjčkou a dostává se do větších a větších problémů.

Buďte zodpovědní

V době finanční a energetické krize je každá rada drahá. Hlavní zásadou je minimalizovat výdaje, zodpovědně si sestavit měsíční rozpočet a dodržovat jej, zkusit popřemýšlet o změně zaměstnání nebo o další práci na částečný úvazek. V případě větších problémů je možné vyhledat některou z dluhových poraden - mnohé své služby poskytují zdarma a mohou klientovi pomoct odvrátit vážné finanční problémy. Jejich přehled naleznete na webu neziskové organizace Člověk v tístni.


--- 22.12.2022