Zdraví a nemoci kočky domácí

I kočka domácí může v průběhu svého života onemocnět nebo být náchylnější na různé choroby. Pokud vaše kočka onemocní, budete jí muset podávat léky a změřit teplotu. Jak si s tímto nelehkým úkolem poradit?


Jak podávat kočce léky?

Tablety

Pro vpravení tablety do kočky jí zakloňte hlavu, stiskněte jí čelistní klouby a vsuňte tabletu na zadní část jazyka. Tlamičku kočce zavřete a jemně jí foukněte do nosu, aby tabletu spolkla.

Oční, nosní a ušní léky

Kočku zabalte do osušky, aby se nemohla bránit, a nakapejte jí kapky nebo vetřete mastičku do očí, nosu či uší podle pokynů veterináře.

Pasty

Léčivou pastu vytlačte na svůj ukazováček, otevřete kočce tlamičku jako při podávání tablet a natřete jí pastu na patro.

Tekuté léky

V tomto případě tlamičku kočce neotvírejte. Za přední zuby jí zasuňte konec kapátka či injekční stříkačky bez jehly a pomalu tekutinu vytlačte. Pro polknutí tekutiny jí opět jemně foukněte do nosu.

Kožní léky

Na postiženou kůži naneste tenkou vrstvu masti a místo překryjte obvazem. Pokud se kočka umí obvazu zbavit, podržte ji 5 až 10 minut u sebe, dokud se lék nevstřebá.

Jak změřit kočce teplotu?

Než zajdete s nemocnou kočkou k veterináři, je lepší změřit jí teplotu v klidu domova, protože vlivem stresu u doktora se jí může o jeden stupeň zvýšit. Teplotu změřte lékařským teploměrem přes konečník a jeho hrot potřete před vsunutím stolním olejem. Podržte kočce ocas, zasuňte jí teploměr asi 2 cm do konečníku a měřte 2 minuty rtuťovým teploměrem či elektronickým teploměrem do zaznění zvukového signálu.