Rozmnožování koček domácích

Kočky domácí jsou pohlavně dospělé v 7. až 9. měsíci, ale samice všeobecně pohlavně dospívají o něco později. Z toho důvodu se doporučuje první krytí s kocourem až ve 12. měsíci věku kočky. Kočka zvládne dva vrhy ročně a v jednom vrhu se jí může narodit až deset koťat. Rozmnožování koček domácích probíhá v několika fázích: nejprve nastává říje, poté páření, po oplodnění březost a nakonec samotný porod koťat.


Říje

Kočky začínají mrouskat mezi 6. a 14. měsícem věku a většina koček je pohlavně dospělá brzy na jaře. Kočičí říje trvá asi týden a kromě zimních měsíců může nastat v kterékoli době. První mrouskání se může objevit již u koťat, jejichž organismus ale ještě není na březost a porod připraven. Pokud jste si pořídili kočku k dalšímu chovu, počkejte s krytím do doby, dokud jí nebude alespoň jeden rok.

Mrouskání u koček se projevuje mnoha způsoby, ale na rozdíl od fen nekrvácí. Kočky jsou více přítulné, otírají se o předměty, hlasitě mňoukají, utíkají z domu a nemají takovou chuť k jídlu. Kočky v říji zvedají ocas, nastavují se a prohýbají se v kříži. Kocouři jsou cítit a značkují své území močí. V případě, že nedojde k oplodnění kočky, nezoufejte. Už další týden může nastat další říje. Kočky domácí mrouskají v průměru každý měsíc.

Páření

Mrouskající kočka zaujme vůči kocourovi pářící postoj, čímž mu naznačí, že je připravena ke spojení. Pohlavní styk trvá pár sekund a drážděním samičích pohlavních cest dochází k ovulaci. Po koitusu kočka kocoura násilím odstrčí a leckdy na něj i zaútočí. V období březosti může u kočky nastat další říje a může dojít k dalšímu oplodnění vajíček. Výsledkem jsou koťata různého stáří.

Březost

Kočka je březí po ovulaci přibližně 9 týdnů a prvním příznakem jejího těhotenství je ztmavnutí struků po dvou až třech týdnech od krytí. V odborných knihách můžete narazit na fyzickou délku březosti u koček, která se počítá od krytí do vrhnutí koťat a pohybuje se v rozmezí od 56 do 68 dní. Ve druhé fázi březosti se kočkám zvětší břicho a slabiny. Ve třetí fázi výrazně nabydou mléčné žlázy, břicho a slabiny a ke konci březosti kočkám zduří vulva a uvolní se jim pánev.

Veterinář může již ve 26. až 30. dni březosti zjistit ultrazvukovým vyšetřením, zda je kočka březí nebo se jedná o falešnou březost, tzv. pseudograviditu. V takovém případě tato falešná březost skončí nástupem říje v době očekávaného porodu. V čase březosti zajistěte své kočičce dostatečný komfort a dávejte jí pravidelný přísun kvalitní potravy.

Koťata

Před porodem si kočky najdou tiché a tmavé místo, kde se připravují na vrh. Délka porodu je u každé kočky jiná a v průměru je tato doba dlouhá 12 hodin. Kočky obvykle porodí čtyři až šest koťat a zvládnou porodit bez vaší asistence, ovšem při komplikacích ji rychle dopravte k veterináři. Čerstvě narozená koťata váží kolem 57 až 114 gramů a zatím nevidí ani neslyší, zato mají vyvinutý čich a hmat, což jim pomáhá přisát se k matčině bradavce. Nejprve z bradavky vytéká mlezivo, teprve později mléko, které obsahuje minimum množství laktózy. Zcela nevhodné je pro koťata kravské mléko, jež je naopak na laktózu bohaté.

Koťata pijí mateřské mléko několikrát denně a mezi krmeními spí. Po deseti dnech od narození otvírají oči a prozkoumávají okolí. Od třetího týdne si osvojují různé dovednosti a učí se lovit. Na konci prvního měsíce můžete začít s jejich přikrmováním a naučit je na kočičí toaletu. Mezi pátým až sedmým měsícem by se měla koťata socializovat na člověka, jinak se budou lidem stranit po zbytek svého života. Po třech měsících kočka svá koťata odstavuje od mléka a mohou se prodat novému majiteli.